Oświetlenie barku

Minęło już troszkę czasu od kiedy ukończyłem barek na poddaszu. Przyjęta zabudowa w kącie na poddaszu okazała się bardzo praktyczna i funkcjonalna, ale pojawił się jeden problem- nie wiedziałem jak zrealizować oświetlenie barku.

Ostatecznie postanowiłem zainstalować równolegle nad blatem deskę z oświetleniem. Deska została ukształtowana na podobieństwo blatu. Wykonałem ją z dwóch świerkowych parapetów sklejonych ze sobą. Zostały one zabejcowany na ten sam kolor co dębowy blat i polakierowane.

Aby światło nie raziło w oczy wyfrezowałem w desce rowek o głębokości ok 1,5 cm o stożkowatym kształcie. Dzięki temu światło pada prawie prostopadle w dół.

Oświetlenie barku zrealizowałem przy pomocy wodoodpornej taśmy LED długości ok. 1,5m, zasilanej starym zasilaczem 12V 500mAh. Zużycie energii kształtuje się na poziomie 13W. Nie jest to może jakiś super wynik, ale diody świecą naprawdę jasno.

Oświetlenie barku- taśma led

Oświetlenie barku- taśma led

Deska z oświetleniem została podparta od spodu stopą. Dzięki temu można wykorzystać ją jako funkcjonalną półkę.

Oświetlenie nad barkiem

Oświetlenie nad barkiem

Efekt końcowy jak najbardziej spełnił nasze oczekiwania. Oświetlenie barku jest delikatne, a zarazem skuteczne.

Barek podświetlany

Barek podświetlany

  1. Barek w domu - pingback on 2012/12/26 w 20:35
  2. StrefaKlimatyzacji.pl

    Moim zdaniem jako oświetlenie barowe lepiej sprawdzają się male żarówki halogenowe. Zdecydowanie lepiej i fajniej to wygląda :)

Zostaw komentarz

Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback'i i Pingback'i: